Укр

Про ПЗВ (диференційний вимикач)

  • Про ПЗВ (диференційний вимикач)

Головною функцією пристрою захисного відключення (ПЗВ, диференційний вимикач) являється захист людини від ураження електричним струмом при прямому дотику до електропроводів або до металевого корпусу пристроїв, які знаходяться під напругою.

Будь-який електричний прилад пов'язаний з ризиком ураження струмом через:

• ослаблення електричних контактів в побутових електричних приладах, світильниках, розетках;

• пошкодження ізоляції проводів;

• поломок пристроїв, з яких складається конструкція електроприймача і ін.

Основне призначення ПЗВ – у відстежувальному режимі – контроль стану ізоляції електропроводки.

При пошкодженні ізоляції проводів, в разі ослаблення контактів підключення провідників, виникають струми витоку. Це впливає на диференційний струм – векторну суму електрострумів, яка в безаварійному електричному колі дорівнює нульовому значенню.

ПЗВ (УЗО рос.) реагує на струми витоку, а так як функція диференційного реле – захист людини, їх значення повинно бути мінімальним. 30 мА – оптимальне безпечне значення струму витоку, перевищення якого призведе до перемикання ПЗВ в режим захисту і відключення живлення мережі.

У промислових диференційних реле струм витоку може становити 100, 300, 500 мА.

Додаткове призначення ПЗВ – в режимі захисту – захист від прямого дотику до електропроводу.

Якщо торкнутися до проводу, що знаходиться під напругою в електричному ланцюзі з встановленим ПЗВ, струм пройде через людину в землю. Витік призводить до порушення балансу суми всіх струмів, яку і відстежує диференційне реле. Після цього прилад переходить в захисний режим, відключаючи живлення електроланцюга.

ПЗВ для протипожежного захисту

ПЗВ використовуються і для протипожежного захисту. Монтаж приладу проводиться після електролічильника на вводі живлення, і вступного автомата, який в цьому випадку встановлюється в парі з ПЗВ. Купити ПЗВ або електричний автомат

ЯК ПРАЦЮЄ ПЗВ

1. Пристрій, встановлений  в електричний ланцюг, відстежує виникнення диференційних струмів. Вони з'являються в разі пошкодження ізоляції елементів, які проводять струм, і їх замикання «на землю».

2. ПЗВ порівнює значення струму спрацювання і диф. струми в електричному ланцюзі.

3. У разі якщо сила струму спрацювання більше або дорівнює 3 * силі диференційного струму, ПЗВ відключає від живлення електричний ланцюг, який захищає.

·         ВАЖЛИВО! ПЗВ, всупереч поширеній помилковій думці, можна встановлювати в системах як з заземленням, так і без нього.

Завдяки цьому ПЗВ виконує наступні функції:

• захищає від ураження електричним струмом при випадковому дотику до струмопровідних корпусів приладів, які опинилися під напругою через порушення цілісності ізоляції проводів мережі або самого приладу;

• захищає в разі прямого дотику до проводів, що знаходяться під напругою;

• контролює стан ізоляції кабелів, електроприймачів, проводів;

• мінімізує виникнення пожежі в разі замикання на «землю» складових ланцюга.

·         ВАЖЛИВО! Захист від короткого замикання або перевантаження мережі - функція електричних автоматичних вимикачів (захисних автоматів), а не ПЗВ.

Кращим рішенням являється монтаж диференційного автомату захисту (діфавтомата), що складається з ПЗВ і автоматичного вимикача.

Перевірка справності ПЗВ

На ПЗВ будь-якого виробника знаходиться кнопка тестування ( «TEST»), при її натисканні пристрій має спрацювати. Після спрацювання потрібно повернути його в робочий стан вручну.

Якщо реле не спрацювало – воно знаходиться в несправному стані і має бути замінено. Відповідно до міжнародних стандартів, перевірка справності пристрою захисного відключення повинна проводитися щомісяця.

Зворотній зв'язок
Завантажити файли