Укр

Автоматичний вимикач – гарантія безпеки

  • Автоматичний вимикач – гарантія безпеки

Люди з давніх пір мріяли приручити сили природи для своїх цілей, в тому числі і електрику. Існує гіпотеза, що єгиптяни застосовували найпростіші гальванічні елементи (електричні батареї) для освітлення своїх культових споруд. Однак, масове використання електрики почалося після винаходу в кінці вісімнадцятого століття парової турбіни, яка здатна виробляти достатню кількість електрики для масового застосування.

Сучасна людина не мислить свого життя без електрики. Ним освітлюють вулиці населених пунктів і будівлі. Електрикою опалюють будівлі. Від електрики працюють промислові механізми та побутові прилади. Однак поряд з позитивними якостями широкого використання електрики, виникає небезпека такого застосування, перш за все пов'язана з неправильною експлуатацією електричних приладів, а саме ураженням людини електричним струмом і виникнення пожеж. Чи існують засоби захисту від цього? Так, існують –  автоматичні електричні вимикачі.

Що таке електричний автоматичний вимикач (автомат)

Електричний автомат – це комутаційний прилад, призначений для включення, відключення, комутації та проведення струму в електричному ланцюзі в звичайних умовах і автоматичного відключення струму від ланцюга в разі виникнення надзвичайних ситуацій: перевищення заданого струму або напруги, короткого замикання в ланцюзі та інших.

До винаходу автоматичного вимикача, для захисту електричного кола використовували плавкі запобіжники. Ґрунтується цей метод на тому, що при проходженні через запобіжник струмів, що перевищують задані, він руйнувався, і струм переставав проходити через нього. Такий захист вимагає заміни згорілого запобіжника на новий, для чого потрібен час і наявність в запасі плавких запобіжників.

На відміну від запобіжника, автоматичний вимикач використовується багато разів з високою точністю спрацьовування. Перший сучасний автомат був запатентований в 1924 році.

Принцип дії автомата грунтується на згинанні біметалічної пластини внаслідок її нагрівання при проходженні через неї струмів підвищених величин.

Конструкція автомата така: в корпус з діелектрика поміщені нерухомі і рухомі контакти. Вони з'єднані з контактними пластинами для приєднання проводів, рухливі контакти з'єднані механічно з ручкою включення, а також тепловим і електромагнітним роз’єднувачами. В нормальному стані, при натисканні ручки управління, за допомогою пружини нерухомі і рухомі контакти замикаються, і через них проходить електрострум. При виникненні надзвичайних ситуацій (коротке замикання тощо) через біметалічну пластину проходять підвищені струми, що викликає її нагрівання і, як наслідок, її вигинання. Вигнувшись пластина тисне на важіль, з'єднаний з рухомими контактами, і розмикає їх.

Електромагнітний роз’єднувач зроблений за типом електромагніту. У звичайному включеному стані сердечник електромагніта знаходиться в опущеному стані. Коли виникає аварійна ситуація, в котушці електромагніта різко зростає струм і це сприяє утворенню магнітного поля і підняттю сердечника в котушці. Сердечник тисне на рухливі контакти, розмикаючи їх, і подача струму в ланцюг припиняється.

Види і типи автоматичних вимикачів

Все автомати підрозділяються на:

• Промислові автоматичні вимикачі, що витримують струми в сотні і тисячі Ампер з напругою в сотні кіловольт, які проходять через них.

• Побутові автомати, розраховані на роботу в побутових електричних ланцюгах з максимальним навантаженням в кілька десятків Ампер і напругою до 380 Вольт.

Побутові автоматичні вимикачі бувають:

• Однополюсні, коли у автомата одна клема входу і одна клема виходу. Такі автомати ставляться в розрив фазного провідника. Застосовуються в основному в однофазних ланцюгах.

• Двополюсні вимикачі служать для одночасного відключення фази і нуля, причому спочатку відключається фазовий провідник.

• Трьохполюсні автомати встановлюються в тррьохфазні ланцюги. Складаються вони з 3 однополюсних автоматів, які налаштовані на одночасне спрацьовування.

У побуті в основному застосовуються автомати трьох типів:

• Тип B. Цей автомат слід встановлювати в ланцюги з найбільш чутливими до перевантажень приладами (автоматичні пральні машини, комп'ютери, телевізори і так далі), так як вони мають малу затримку відключення за часом.

• Тип С. Автомати цього типу найбільш підходять для установки в будинках або квартирах. Вони встановлюються на лінії з електроприладами, де при старті включення з'являються великі пускові струми. Наприклад, прилади, в конструкції яких є електродвигуни, велика кількість дроселів. До таких побутових приладів можна віднести пральну машину, пилосос, блендер і т.д.

• Автомати типу D самі нечутливі до перевантажень прилади. Призначені для захисту електричних двигунів в однофазній і трьохфазній мережах. Ці пристрої з більш грубими налаштуваннями чутливості до струмів короткого замикання в межах від одного до двох їх номінальних значень. Такі автомати слід встановлювати на вводі електромереж в будинку або квартирі.

Як вибрати автоматичний вимикач

Перш ніж купувати автомат, потрібно підрахувати який сумарний струм буде проходити через нього. Для установки автомата на вхід квартири або будинку, знайдіть інструкції всіх побутових приладів і подивіться струм, який споживається кожним приладом, визначте, які прилади можуть бути включені в мережу одночасно, а які тимчасово. Підсумуйте струм, який споживається вашими приладами від мережі, і додайте до отриманої суми ще 4-5 А. Ця цифра і буде орієнтиром оптимального навантаження, що проходить через автоматичний вимикач. Якщо вимикач буде стояти на окремі групи електропобутових приладів, буде легше підрахувати сумарний струм, що проходить через автомат.

Зворотній зв'язок
Завантажити файли